Історія України 9кл. 19-21.05.2020р.

ТЕМА: ПІДНЕСЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО РУХУ В
             ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ.
Українські діячі поставили практичне завдання- створити на базі ,,Просвіти,, мережу економічно-просвітницьких організацій і отримати на них допомогу з державного бюджету. ,,Просвіта стала центром українського життя.
     Українська молодь наполегливо домагалася відкриття у Львові окремого українського університету. У грудні 1901р. близько 600 українських студентів залишили Львівський університет. Їх підтримав новий митрополит А.Шептицький, який запропонував студентам-богословам виїхати за кордон і протягом року утримував їх власним коштом.
    Неабияке значення для піднесення національного руху в західноукраїнських землях мали успіхи у сфері науки та культури. Центром наукового життя було Літературне товариство ім. Т,Шевченка, згодом перейменоване в Наукове. До 1914р. під керівництвом М.Грушевського воно видало 300 томів наукових праць українською мовою з різних галузей знань.
    Всеукраїнським літературним органом став ,,Літературно- науковий вісник,, , на сторінках якого рідною мовою друкувалися найкращі письменники з усієї України. Активно розвивалася преса : на 1913р. функціонувало понад 80 періодичних видань, з них 66- у Галичині, решта на Буковині та Закарпатті.
    Піднесення національного руху серед галицької молоді спричинило створення у 1894р. мережі фізкультурно- спортивного товариства ,, Сокіл,, .Найкраща доба цього товариства настала з початком співпраці протягом 1908-1914рр. зі знаним педагогом Іваном Боберським.
    У 1900р. Кирило Трильовський створив ще одну фізкультурно- спортивну організацію - ,,Січ,, Обидві організації налічували близько 12 тис. членів. Щоб проводити військові навчання , учні львівських середніх шкіл у 1911р.створили таємний гурток ,, Пласт,, Військове навчання молодіздійснювало утворене  в 1912р. товариство ,,Січові стрільці,, З їхніх лав був сформований Легіон українських січових стрільців (УСС) , який брав участь у Першій світовій війні.
      ВПЛИВ УКРАЇНСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ НА ПІДНЕСЕННЯ
      НАЦІОНАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ НАСЕЛЕННЯ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ.
    Кращі умови життя . прихильність уряду, можливість здобувати вищу освіту сприяли  швидкому піднесенню греко- католицької церкви. яка стала обєднувальною силою для українців в імперії Габсбургів. сприяючи піднесенню національної свідомості. Ця церква поширювала освіту в народі, вела активну боротьбу за українську мову й культуру, традиційний обряд, ревно дбала про викорінення соціальних вад. У 1900р. церкву очолив найвидатніший за всю її історію митрополит А,Шептицький. Новий метрополит енергійно розбудовував церкву, піклувався про народну освіту, охорону здоровя й здоровий спосіб життя. був покровителем української науки й культури. зокрема став фундатором Українського національного музею у Львові (1913р.), був ініціатором багатьох благодійних справ, Водночас він боровся за права українців у Австро- Угорській імперії зокрема за відкриття українського університету уЛьвові, українських гімназій тощо. При цьму використовував свій депутатський мандат (член галицького сейму і вищої палати австрійського парламенту , заступник маршалка галицького сейму у 1903-1913рр. навіть очолив делегацію до імператора  Франца Йосифа, яка домагалася поліпшення становища українців в імперії.
    Д.З.
1) Опрацювати лекцію, законспектувати її до зошитів.
2) Підготовка до практичної роботи. Тема: Вплив греко- католицької церкви на піднесення національної свідомості населення західноукраїнських земель.

Комментарии

Отправить комментарий

Популярные сообщения из этого блога

Історія України 9кл. 14., 16 04.2020р.

Історія Стародавнього світу 6кл. 12.05.2020р.

Історія України 9кл. за 18.04.2020р.